Dla komitetów wyborczych

Apel do Komitetów Wyborczych

Zwracamy się z apelem do Komitetów Wyborczych uczestniczących w wyborach prezydenckich zarządzonych na 18 maja 2025 roku o zapewnienie dostępności spotkań wyborczych osobom z niepełnosprawnościami. Niech ta kampania prezydencka i każde kolejne wybory będą rzeczywiście dostępne dla wszystkich!

W Polsce żyje około pięciu milionów wyborców i wyborczyń z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Niestety ich podstawowe prawa obywatelskie wciąż nie są w pełni przestrzegane. Brakuje łatwo wyszukiwalnych i zrozumiałych informacji o programach wyborczych, dostosowania stron internetowych oraz dostępnych spotkań z kandydatami i kandydatkami.

Wspólnie możemy to zmienić!

Tutaj znajdą Państwo przydatną ankietę i wytyczne, jak zorganizować spotkanie wyborcze tak, by spełniało standardy dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Gorąco zachęcamy do korzystania z tych materiałów przed oraz w czasie organizowanych przez Państwa spotkań. Chętnie przybliżymy te kwestie także na ewentualnym spotkaniu. Lepsza dostępność to możliwość dotarcia do szerszego grona wyborców i wyborczyń. To też pokazanie, że ich potrzeby oraz udział w procesach demokratycznych są dla Państwa ważne.

Dobre praktyki i monitoring

Dobre praktyki w prowadzeniu kampanii wyborczej oraz efekty dostosowania spotkań wyborczych do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami będą odnotowane przez osoby zaangażowane w działania kampanii, osoby z niepełnosprawnościami oraz ich sojuszniczki i sojuszników z całej Polski. To także wyborcy i wyborczynie, o których wsparcie warto zadbać.

Wyniki obywatelskiej kontroli dostępności wyborów znajdą się na stronie bip.brpo.gov.pl/pl w zakładce Dostępne wybory oraz w raporcie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Będą publikowane również na stronach organizacji społecznych i udostępniane mediom, z podziałem na sukcesy poszczególnych kandydatów. Będą również udostępniane Państwu, by Komitet mógł na bieżąco monitorować, czy spotkania z wyborcami i wyborczyniami w różnych miejscowościach są dostępne i czy następują w tej sprawie regularne postępy.

Życzymy Państwu samych dobrych ocen!

W związku z powyższym zwracamy się do komitetów wyborczych z prośbą o bieżące informowanie nas o zaplanowanych już spotkaniach wyborczych we wszystkich miejscowościach w Polsce oraz, jeśli to możliwe, o informację na temat ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Materiały

Pobierz minimalne wytyczne dla spotkań wyborczych Rada OzN przy RPO (PDF)